7 nejčastějších chyb při praní prádla – děláte je taky?
Pereme snad všichni. Ale pereme správně? Pojďte se podívat na 7 nejčastějších chyb, které zkracují životnost vašeho oblečení i vaší pračky. Vsadíme se, že alespoň v jednom bodě chybuje každý z nás.
1. Přeplněná pračka
Snažíme se ušetřit čas, co nejrychleji se zbavit toho plného koše a pračku tak naplníme až po okraj. Velká chyba! Prádlo potřebuje mít dostatek prostoru, aby se mohlo skutečně dobře vyprat. Doporučuje se plnit pračku maximálně do dvou třetin.
2. Používání vysokých teplot na citlivé tkaniny
Vysoká teplota může u některých materiálů způsobit sražení nebo vyblednutí barev. Jemné prádlo, syntetiku nebo barevné kousky perte maximálně na 30–40 °C, zatímco bílé prádlo nebo ručníky můžete prát i na vyšší teploty. Vždy se ale řiďte štítkem na prádle, který vám pomůže s výběrem vhodného programu.
3. Stresování se množstvím prádla
Většina z nás to zná - jakmile prádlo vyperete, další přistane v koši na prádlo. Vypadá to jako nekonečná práce a často to může být dost stresující. Místo abyste si praním kazili skoro každý den, zkuste zajít jednou týdně do samoobslužné prádelny LAVOR, kde můžete ve velkokapacitních pračkách vyprat ohromné množství prádla (v každé až 18 kg) a stejně snadno ho vysušit - celé vám to zabere něco málo přes hodinu a máte vystaráno! Navíc se do těchto praček vejdou i kousky, se kterými můžete mít doma potíž - třeba objemné závěsy, nebo celý set ložního prádla.
4. Příliš mnoho, nebo málo pracího prášku
Víc prášku = lépe vyprané prádlo? To určitě neplatí. Nadbytek prášku na prádle zanechá nežádoucí mapy, fleky a zbytky. Naopak příliš málo prášku nestačí na důkladné praní. Řiďte se vždy doporučením výrobce. A nebo perte v samoobslužných prádelnách LAVOR, kde se vám prášek i aviváž nadávkuje automaticky.
5. Praní bez třídění
Roztřídit prádlo podle barev a materiálů je základ. Tmavé a světlé kousky by se měly prát odděleně, stejně jako různé druhy tkanin. Tím ochráníte jemné prádlo před opotřebením a bílé prádlo před zašednutím.
6. Špatné sušení prádla
Sušení je stejně důležité jako praní. Pokud sušíte prádlo ve špatných podmínkách, může se srazit, ztratit svůj tvar, nebo zatuchnout. Sušička je skvělý pomocník, ale pokud sušíte na vzduchu, vybírejte ideálně dobře větrané místo a snažte se, aby kolem sebe mělo prádlo dostatek prostoru.
7. Nepravidelné čištění pračky
Na stěnách bubnu, kolem gumového těsnění a ve filtru se časem usazují zbytky pracího prostředku, nečistoty a další látky. Nejenže snižují výkon pračky, ale také způsobují nepříjemný zápach. Ideálně byste měli pračku čistit jednou měsíčně.
V prádelnách LAVOR máte vždy jistotu, že je pračka hygienicky čistá - a vy se nemusíte starat o nic navíc.
Proč vyzkoušet samoobslužné prádelny LAVOR?
V LAVORU najdete profesionální pračky, které pojmou až 18 kg prádla najednou. Celá várka může být čistá, voňavá a suchá už během hodiny – bez složité obsluhy, vše zvládnete sami. Během čekání si můžete dát kávu nebo využít wi-fi zdarma. A navíc můžete v Praze vybírat už z 15 poboček, takže to má blízko snad každý.
Na vybraných pobočkách LAVOR najdete i ozonizační kabinety, které díky působení ozonu zničí bakterie, viry a zbaví zápachu věci, které se nedají běžně prát - jako jsou bundy, přezkáče nebo helmy.
Dopřejte si to a ušetřete v prádelnách LAVOR tento týden čas.