Obecné dotazy

Praní v naší prádelně je ještě jednodušší a rychlejší než doma. Prádelny jsou koncipovány jako samoobslužné, což nám umožňuje udržovat co nejnižší cenu. Nemusíte se bát, vše zvládnete nastavit sami. Prádlo doporučujeme roztřídit na světlé + bílé a černé + barevné a zkontrolovat, zda máte vyprázdněné kapsy. Jednotlivé várky prádla vložte do pračky a zvolte prací program. O prášek a aviváž se nemusíte starat, vše se dávkuje automaticky. Po nastavení programu přejděte k platebnímu kiosku a zaplaťte. Program se spustí automaticky. Dokončení praní je oznámeno zvukovým signálem. Prádlo si můžete odnést domů nebo ho v připravených koších odnést do sušiček, opět zvolit program, zaplatit a počkat, až se prádlo vysuší. Pak už si ho jen krásně suché, čisté a voňavé poskládáte a odnesete domů.

Naše prádelna je samoobslužná a na místě není žádný personál. Najdete tam ale podrobné návody k obsluze a také telefonní číslo, na kterém jsme vám stále k dispozici.

Poslední praní můžete spustit i těsně před zavírací dobou, v klidu doprát a vysušit.

Ano. Všechny prádelny LAVOR jsou otevřeny také o víkendech a také o většině státních svátků. Otevírací doba se na jednotlivých pobočkách může lišit, podívejte se prosím na detail konkrétní prádelny.

Pračku si předem není možné rezervovat, ale kapacita praček v prádelně je dostatečná, a tak ve většině případů není problém najít neobsazenou. Pokud by přece jen byly všechny pračky obsazené, stačí chvilku počkat, než dopere zákazník před vámi – naše prací cykly jsou mnohem kratší než v běžných domácích pračkách. Prací cyklus trvá přibližně 35-40 minut. Na konci každého pracího cyklu je navíc přidávána dezinfekční složka na přírodní bázi, která vydezinfikuje prádlo i celou pračku.

V Praze máme zatím 11 provozoven. Podívejte se na přehled poboček a zjistěte, která prádelna je vám nejblíže.

V naší samoobslužné prádelně si můžete prádlo profesionálně vyprat a vysušit. Navíc u nás najdete také dezinfekční a ozonizační kabinet iGenius, který vaše prádlo vydezinfikuje a zbaví všech bakterií, virů, plísní a roztočů. Podrobné informace najdete na stránce Služby.

V prádelně zůstat nemusíte a o své prádlo se nemusíte bát. Po spuštění pracího cyklu není možné pračku otevřít, dvířka se automaticky odemknou až po dokončení praní. Prací cyklus trvá přibližně 35-40 minut. Následně je třeba prádlo přenést do sušičky a máte opět volno. Standardní sušící cyklus trvá 36 minut. Můžete si ale zvolit i kratší dobu sušení a to 12 nebo 24 minut.

Praní

Prací program trvá přibližně 35 minut u 11 kg pračky a přibližně 45 minut u 16 kg pračky.

Nepotřebujete. Profesionální prací prostředky - prášek, aviváž i dezinfekční složka od společnosti Christeyns jsou do každého cyklu dávkovány automaticky a splňují všechny přísné normy pro hygienické praní, ale zároveň mají šetrné složení, které zohledňuje optimální pH lidské pokožky.

Ano, je možné zvolit program na 40 nebo 60 stupňů bez dávkování aviváže.

V prádelnách LAVOR používáme mikrokapslovou aviváž s jemnou vůní. Je unikátní v tom, že ji po vyprání a vysušení téměř neucítíte a díky mikrokapslím se začne uvolňovat až časem. Proto vaše prádlo vydrží krásně voňavé po delší dobu.

Prášek je dávkován automaticky a jeho dávkování nelze vypnout.

Používáme profesionální prací prostředky od společnosti Christeyns, které jsou certifikovány a splňují přísné normy pro hygienické praní. Prášek je účinný, ale zároveň šetrný, proto na něj máme dobrou zpětnou vazbu i od zákazníků, kteří trpí třeba atopickým ekzémem nebo citlivější pokožkou.

Do každého pracího cyklu je kromě pracího prostředku a aviváže přidávána také dezinfekční složka na přírodní bázi, která silně účinkuje proti virům, bakteriím a plísním. Zároveň je do praní přidávána neutralizace, která slouží k vyrovnání pH po ukončení praní.

Ano, můžete. Prací prostředky určené speciálně na peří ale nemáme, používáme prostředky na běžné prádlo. Doporučujeme používat programy bez dávkovaní aviváže. U nás můžete tedy zvolit programy na 40 nebo 60 stupňů. Před praním si prosím důkladně zkontrolujte prádlo, zda není nikde roztržené, ať se peří nedostane z něho ven.

Můžete prát měkké a tvárné koberce/koberečky/předložky bez pogumovaného spodku, které lze sbalit do kuličky. Pro koberce doporučujeme využít největší pračkuKoberce, které jsou pevnější a lze je pouze stočit do válce, u nás neperte. Prací cyklus nedoběhne, koberec se nevyždíme a zůstane mokrý. Může taky dojít k poškození pračky.

Zvířecí věci u nás není povoleno prát.

Pro představu můžete do velké pračky dát třeba 2 polštáře a 2 přikrývky nebo kompletní ložní prádlo pro pěti/šestičlennou rodinu.

Do malé pračky se vám vejde například 1 polštář a 1 peřina.

Není. Vždy se platí za 1 prací cyklus a míra naplnění nehraje roli.

Pro optimální výsledek obecně platí, že by se pračka měla naplnit zhruba do 2/3 bubnu u běžného, bavlněného prádla, ručníků, povlečení, oblečení atd. U vlny je to míň, ta nabírá hodně vody. U syntetického materiálu, i když se toho do bubnu vejde hodně, je potřeba brát na zřetel, že když je toho v bubnu přespříliš, prádlo je pak zmačkané.

U větších kusů (polštáře, peřiny, deky) je to samozřejmě jinak, platí ale, že v pračce by mělo být víc kusů prádla a to z důvodu správného odstředění. Je potřebné, aby bylo prádlo v bubnu rovnoměrně rozložené, aby pračka byla schopna prádlo správně a dobře odstředit.

Prací program zvolte dle symbolu praní uvedeným na vašem prádel – díky tomu snadno zvolíte vhodný program. 

Bílé prádlo, 60 °C– je přidávána bělící složka
Bílé prádlo, 40 °C– je přidávána bělící složka
Barevné prádlo, 60 °C
Barevné prádlo, 40 °C 
Barevné prádlo, 60 °C bez aviváže
Barevné prádlo, 40 °C bez aviváže
Jemné prádlo 30 °C

Ne, po spuštění cyklu už není možné program měnit. V případě potřeby volejte na telefonní číslo uvedené v prádelně.

Samozřejmě. Prádlo můžete jen vyprat a dopřát mu profesionální péči našich pracích prostředků.

Ano.

Sušení

Samozřejmě. Prádlo můžete do naší prádelny přinést již mokré nebo vlhké a vložit ho rovnou do sušičky.

Doba sušení závisí na množství prádla a druhu textilie. Standardní doporučená délka sušení je 36 minut. Pokud je po dokončení cyklu vaše prádlo stále mokré či vlhké, můžete proces sušení zopakovat a dle potřeby zvolit délku cyklu od 12 do 36 minut.

Pro prádlo z 11 kg pračky použijte sušičku velikosti 16 kg. Pro prádlo z pračky o velikosti 16 kg použijte sušičku velikosti 21 kg. Prádlo tak bude mít dostatek prostoru pro sušení, které bude šetrnější a prádlo tak ještě nadýchanější.

Ne, po spuštění cyklu není možné program měnit. V případě potřeby volejte na telefonní číslo uvedené v prádelně.

Pokud si nejste jistí, zda prádlo do sušičky smí, řiďte se symboly na štítku prádla.

Symboly sušení prádla vám napoví, který program zvolit:

 P1 65°C / Delikátní /  Delicates Drying
 P2 70°C / Nízká /  Low Drying 
 P3 75°C / Střední /  Medium Drying 
 P4 80°C / Střední /  Medium Drying 
 P5 85°C / Vysoká /  High Drying 
 P6 90°C / Velmi vysoká /   High Drying 

Ano, můžete. Prádlo můžete zkontrolovat, načechrat a nechat dál sušit. Ale pozor, do dvou minut musíte dvířka sušiče zavřít, jinak se sušící cyklus ukončí.

Můžete, ale mějte na paměti, že se peří suší déle než například prádlo z bavlny. Počítejte zhruba se 45 až 60 minutami v závislosti na množství. Určitě je dobré v průběhu sušení prádlo zkontrolovat, peří trochu rozdělit/načechrat a sušit dál.

Výhod je hned několik. Sušení není časově náročné a vy z prádelny odejdete s krásně nadýchaným prádlem, které můžete dát klidně rovnou do skříně. Při procesu sušení sbírá sušička přebytečné žmolky z textilií a prádlo tak působí novějším dojmem. Většina oblečení je po vysušení krásně rovná. Prádlo si můžete poskládat ještě za tepla na skládacích stolcích, které jsou vám v naší prádelně k dispozici. Žehlení tak často není potřeba, což vám dále šetří čas i peníze.

V tom případě doporučujeme opakovat sušící cyklus alespoň na 12 minut.

Dezinfekční a ozonizační kabinet

Ne. Kabinet nečistí– neodstraňuje skvrny ani špínu. Kabinet ale působením ozonu vše dezinfikuje, odstraňuje zápach, ničí roztoče, bakterie, plísně a viry. Můžete do něj vložit i věci, které běžně nevyčistíte, jako jsou například helmy, přezkáče, hokejovou výstroj, snowboardové boty, brusle, kožené bundy, kabáty, obleky, hračky a další.

1 cyklus trvá 16, 20 nebo 22 minut. Doporučujeme používat program s délkou 22 minut. Když kabinet pracuje, není slyšet, nedochází k žádnému mechanickému pohybu. A jak poznáte, že je kabinet skutečně zpuštěný? Na červeném ovádacím panelu svítí ikonka s trikem.

Kabinet je poměrně velký a vejde se do něj například 5–7 rozložených spacáků, nebo 5–7 kostýmů. V kabinetu jsou dostupná ramínka, na která můžete kostým, bundy, spacáky a další věci pověsit. V kabinetu je také police například na helmy, aktovky, plyšové hračky a jiné. Do spodní části můžete uložit boty či lyžáky. Kabinet nepřeplňujte, je důležité nechat prostor pro cirkulaci vzduchu.

Platba

Pro vaše pohodlí lze platit bezkontaktně platební kartou, bankovkami či mincemi. Přijímané mince a bankovky se zobrazí na platebním kiosku. Obvykle přijímáme bankovky v hodnotě 100, 200 a 500 Kč a mince v hodnotě 5, 10, 20 a 50 Kč, nicméně přijímané hodnoty se mohou v čase lišit.

Ne, platit lze jen českými korunami.

Po zvolení pracího či sušícího programu se přesuňte k platebnímu kiosku, zvolte platbu v hotovosti. Pak postupně vhazujte mince. Počkejte, až automat minci přijme, v opačném případě může dojít k ucpání.

Něco se nepovedlo - co s tím?

Pokud je v pračce příliš velký kus prádla, nebo ho je tam málo/příliš může se výjimečně stát, že pračka není schopna prádlo vyvážit a nepodaří se ho vyždímat. V tom případě prosím zavolejte na kontakt uvedený v prádelně a my vám ždímání vzdáleným přístupem spustíme. V žádném případě nepřenášejte prádlo do sušiče. Sušička si s takovým množstvím vody neporadí, nevyždímané prádlo nevysuší.

Zavolejte nám. Problém na dálku vyřešíme.

Jestli platba proběhla v pořádku a stroj se nezapnul, zkontrolujte, zda jste zvolili program a zavřeli dvířka. Řiďte se dle pokynů uvedených na platebním kiosku a pak zvolte “Zkuste znova”. Také se mohlo stát, že se v platebním terminálu zasekly mince a zaplacená částka se nenačetla. Zavolejte nám a problém vyřešíme na dálku. Další mince již nevhazujte.

Chcete se na cokoliv zeptat? Napište nám, co nejdříve se vám ozveme zpět.

Kliknutím na tlačítko souhlasím se shromažďováním a zpracováním mých osobních údajů, jak je popsáno v Zásady ochrany osobních údajů.